آغاز رسیدگی به شکایت دیگر ایران از آمریکا در دادگاه لاهه

دیوان بین‌المللی دادگستری از امروز – دوشنبه- به یک شکایت دیگر ایران از آمریکا بابت توقیف اموال بانک مرکزی ایران در آمریکا برای پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی حملات تروریستی در لبنان، رسیدگی می‌کند.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، شکایت ایران از آمریکا بابت ۲ میلیارد دلار از اموال مسدود شده بانک مرکزی ایران در آمریکاست که ۲ سال پیش بر اساس حکمی از دادگاه آمریکایی به منظور پرداخت غرامت به قربانبان حمله سال ۱۹۸۳ به سفارت آمریکا در لبنان، توقیف شده است.

 

ایالات متحده آمریکا، حزب الله لبنان را مسئول انجام این حمله دانسته و مدعی است این حمله به دستور ایران انجام شده است.

وکلای آمریکا امروز در نخستین جلسه استماع این پرونده ۲ هزار صفحه‌ای، از موضع آمریکا دفاع کرده و دادگاه لاهه را برای رسیدگی به این پرونده صالح ندانستند. جلسات استماع تا جمعه این هفته ادامه خواهد یافت.

 

ایالات متحده آمریکا پس از صدور حکم موقت دیوان در دعوای خروج آمریکا از برجام، اعلام کرده از عهدنامه مودت بین ایران و آمریکا که ۶۳ سال پیش بین دو کشور امضا شده، خارج می شود.

ایران بر اساس عهدنامه مودت دو شکایت خود در دیوان لاهه را مطرح کرده است.

 

در حکم پیشین دادگاه لاهه، قضات این دادگاه با اجماع به نفع ایران رای داده و ایالات متحده آمریکا را موظف دانستند آن بخش از تحریم‌ها که موانعی در راه واردات اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و کشاورزی به ایران وارد کرده است را متوقف کند.

 

پس از صدور این حکم، “مایک پمپئو” وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی اعلام کرد کشورش از عهدنامه مودت با ایران خارج می‌شود. با این حال روند خروج آمریکا از این پیمان که دستکم بر اساس مفاد پیمان مودت ۱ سال به طول خواهد انجامید، مانعی در رسیدگی به ۲ پرونده شکایت  ایران از آمریکا نخواهد بود.

 

امروز در جلسه دادگاه وکیل دولت آمریکا با پخش آن بخش از اظهارات “سید حسن نصرالله” دبیر کل حزب الله لبنان که می‌گوید همه مایجتاج این گروه از سوی ایران ارسال می‌شود، تلاش کرد مسئولیت حمله ۳۵ سال پیش به سفارت آمریکا در بیروت را که منجر به مرگ ۶۷ شهروند نظامی و دیپلمات آمریکا شد، متوجه ایران کند.

 

نمایش

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    Score
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *