آمریکا:ایران بزودی موشک جدیدی امتحان می کند

به نقل از فاکس‌نیوز، به گفته مقامات آمریکا، ایران در حال آماده‌شدن برای پرتاب موشک دوربرد جدیدی در چند روز آینده است. موشک مذکور، سیمرغ نام دارد و محل سوخت‌گیری آن مشخص نیست. 

به گفته این مقامات، آزمایش مذکور با اقدامات موشکی گذشته ایران تفاوت دارد و نمونه موشک مذکور تاکنون بوسیله این کشور پرتاب نشده است. این موشک به شکلی طراحی شده است که با خود ماهواره‌ای را به درون فضا حمل می‌کند.
مقامات آمریکایی نسبت به این آزمایش ابراز نگرانی کرده‌اند و مدعی شده‌اند این اقدامات در واقع پوششی برای دست‌یابی به فناوری پرتاب موشک‌های قاره‌‌پیمایی است که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند.
هفته گذشته ایران در یک روز، چندین موشک بالستیک به فضا پرتاب کرد. آخرین مورد از این نوع آزمایش‌ها بوسیله ایران در سال ۲۰۱۲ انجام شده بود. روز پنجشنبه یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران اعلام کرد این کشور برنامه موشک‌های بالستیک را علی‌رغم تهدیدها در خصوص اعمال تحریم از سوی جامعه بین‌الملل ادامه خواهد داد.
pic-40350-1451293356
به ادعای نگارنده این مطلب، ایران در این گونه آزمایش‌ها از نوعی فناوری استفاده می‌کند که بنابر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، مرتبط با موشک‌های بالستیکی است که برای حمل سلاح اتمی طراحی شده‌اند.
وزارت خارجه آمریکا معتقد است آزمایش‌های اخیر ایران، تخطی از توافق هسته‌ای این کشور محسوب نمی‌شود؛ اما با قطعنامه ۲۲۳۱ که با توافق ایران در مرحله اجرا ارتباط دارد، در تناقض است.
جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نگرانی‌های کشورش را در همین خصوص با محمد‌ جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش، در میان گذاشت. هیلاری کلینتون، نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا، نیز خواستار تحریم ایران به دلیل انجام آزمایش‌های اخیر شد. سایر مقامات آمریکا نیز به این آزمایش‌ها واکنش منفی نشان داده‌اند.
با این وجود وزارت خارجه آمریکا همچنان با اعمال تحریم علیه ایران موافق نیست و اعلام کرده ابزار تحریم همیشه در دسترس است و در صورت نیاز اعمال خواهد شد. دولت اوباما در ماه ژانویه (۳۱ روز منتهی به ۱۲ بهمن) چندین فرد و نهاد ایرانی مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک را تحریم کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *