آیا اقتصاد ایران با یک ابرتورم مواجه خواهد شد؟

تقریباً همه ابر تورم‌ها ناشی از کسری بودجه دولت و خلق پول است و در حال حاضر نیز اقتصاد ایران  در حال فروغلتیدن به مارپیچ تورم است چرا که با پایین بودن نرخ سود بانکی ، بخشی بزرگی از سپرده‌های بلندمدت  افراد جامعه از بانک‌ها خارج به سایر بازارها بخصوص بازار ارز،  بازار سکه،  و بازار خودرو سرازیر شده است .

 

بنابراین بنظر میرسد تنها راه نجات افزایش سود سپرده‌های بانکی است و افزایش سود سپرده‌ها خود به معنای افزایش نقدینگی و خلق پول بیشتر است و با این امر  تورم صد در صد به ایجاد نقدینگی عظیم جدید برای مقابله با تورم منجر می‌شود و از سوی دیگر نظام بانکی نیز  از بنگاه‌های تولیدی فاصله خواهد گرفت و مطالبات معوق بانک‌ها بیشتر خواهد شد. با نرخ‌های سود بالا نمی‌توان چرخ تولید را گرداند و این به‌معنای کاهش تولید ناخالص داخلی و رکود در صنعت خواهد بود. بانک‌ها برای پوشش افزایش مطالبات معوق راهی نخواهند داشت، جز این‌که به سراغ استقراض از بانک مرکزی بروند و این دوباره به‌معنای افزایش نقدینگی است.

 

از سوی دیگر مگر می‌شود قیمت همه چیز افزایش یابد، اما حقوق کارگران و کارمندان ثابت بماند؟! در صورتی که افزایش حقوق در کار نباشد، برای کالاهای تولیدی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، خریداری نخواهد بود و این به معنای تعمیق رکود خواهد بود و اگر حقوق کارمندان افزایش یابد این خود به معنای خلق پول بیشتر و افزایش نقدینگی خواهد بود بنابراین به همین سادگی متوجه می شویم که اگر اوضاع به همین صورت پیش رود ابر تورم همه کالاها و خدمات را در خود فرو می برد!

 

حال سوال اصلی این است که دولت محترم تصمیم دارد چه نوع سیاستی را اتخاذ نماید چرا که ایرانیان عزیز تجربه سیاستهای غلط اقتصادی را دهه ۶٠ دارند سیاستهایی که منجر به رشد فزاینده حجم دولت، افزایش فساد اداری، رشد واردات محصولات کشاورزی، افزایش نرخ بیکاری، گسترش بازارهای زیرزمینی، افزایش مشاغل کاذب، رشد نرخ تورم ، کوپنی شدن کالاها و در نهایت ابرتورم همراه با قحطی کالاها بود ، امید است که دولت محترم در عوض وعده و وعید جهت بازگشت ارزانی، آزادی های اساسی و‌حقوق شهروندی و یک بازار آزاد واقعی را به کشور برگرداند و اگر قصد حمایت از اقشار ضعیف را دارد آن را از مسیر درستش انجام دهد نه بسته های حمایتی!

و هر چه سریعتر قوانین استقلال بانک مرکزی و هدفگذاری تورم را تصویب نماید تا بازار آرام بگیرد و رشد پول مهار شود.

 

منبع: sarpoosh.com

نمایش
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *