تولد بزغاله صورتی شبیه به میمون در بوکان

در اتفاق نادر یک راس بزغاله با سرشبیه به میمون در روستای ‘ینگی کند’ از توابع شهرستان بوکان در آذربایجان غربی متولد شد.

ایرنا، این گوسفند بجای ۲ سم، سه سم در پا دارد.
کارشناس اداره دامپزشکی شهرستان بوکان روز سه شنبه در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: این اتفاق نادر می تواند ناشی از اختلالات ژنتیکی به علت عوارض مصرف داروها و یا استفاده از علوفه هایی که ایجاد مسومیت می کنند، باشد.
علی لطفی وند افزود: عده ای از کشاورزان برای تغذیه دام خود از علوفه هایی استفاده می کنند که حیوانات نباید آن را مصرف کند که این موضوع باعث مسمومیت و به وجود آمدن مشکلات این چنینی می شود.
وی اضافه کرد: استفاده از داروهای ضد انگل در مواقع نامناسب که دامدار نباید از آن استفاده کند عامل دیگر به وجود آمدن این اتفاق نادر شده است.
لطفی وند اظهار کرد: استفاده نامناسب از داروهای ضد انگل که در بازار به وفور یافت می شود علاوه بر ایجاد اختلالات ژنتیکی باعث سقط جنین در حیوانات نیز می شود.

 

۸۲۳۱۸۱۷۱-۷۱۱۹۲۷۳۷ ۸۲۳۱۸۱۷۱-۷۱۱۹۲۷۳۹
این کارشناس دامپزشکی ادامه داد: استفاده از داروهایی از خانواده ‘بندازول ها’ اگر در موقع مناسب توسط دامدار استفاده نشود باعث خسارت به دامداران می شود.
وی از کشاورزان و دامدران خواست در هنگام استفاده از داروها با کارشناسان دامپزسکی مشورت کنند.
وی با بیان اینکه تاکنون ۲ مورد از این نوع اختلال در کشوردیده شده است، گفت: یکی از این موارد به دنیا آمدن بره ای بدون پا است و با شیر تغذیه می شود.
لطفی وند در خصوص علت ایجاد سه سم در پای این بزغاله افزود: ایجاد این اختلال هم می تواند نقص ژنتیکی و اختلال در کروموزم ها باشد که باعث ایجاد سه سم در پای این بزغاله شده است.
صاحب بزغاله هم در این خصوص به خبرنگار ایرنا، گفت: این بزغاله در هنگام تولد بیش از ۱۵ دقیقه زنده بود و بعد از آن تلف شد.
روستای ینگی کند یکی از روستاهای بخش مرکزی بوکان است.
شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *