ظریف: اینستکس پاسخی به خواست‌های ایران و پاسخی به تعهدات اروپایی‌ها نیست

وزیر امور خارجه گفت: اینستکس که اروپایی‌ها تصمیم گرفتند از آن استفاده کنند گرچه پاسخی به خواست‌های جمهوری اسلامی ایران و پاسخی به تعهدات اروپایی‌ها نیست لیکن یک ارزش راهبردی دارد و آن ارزش این است که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در حال فاصله گرفتن از آمریکا در روابط اقتصادی خود هستند.

به گزارش  میزان، «محمدجواد ظریف» در همایش روز ملی صنعت، معدن و تجارت که صبح امروز دوشنبه ۱۰ تیر برگزار شد، اظهار کرد: اینستکس که اروپایی‌ها تصمیم گرفتند از آن استفاده کنند گرچه پاسخی به خواست‌های جمهوری اسلامی ایران و پاسخی به تعهدات اروپایی‌ها نیست لیکن یک ارزش راهبردی دارد و آن ارزش این است که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در حال فاصله گرفتن از آمریکا در روابط اقتصادی خود هستند.

 

وی افزود: فاصله گرفتن نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در روابط اقتصادی، در دراز مدت حتما تاثیر خواهد داشت.

 

وزیر امور خارجه در ادامه خطاب به حاضران در همایش روز ملی صنعت، معدن و تجارت گفت: الان که آمریکا در حوزه‌های سیاسی، میدانی و بین‌المللی احساس می‌کند نتوانسته است جمهوری اسلامی ایران را از پای دربیاورد و به تنها عامل قدرت مطلقه خود یعنی عامل اقتصادی روی آورده، ما می‌توانیم به همت شما آمریکا را ناکام کنیم.

 

وی با بیان اینکه فشارهایی که امروز آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران وارد کرده ناشی از قدرت آمریکا و ضعف ما نیست بلکه این فشارها به خاطر شکست‌های مستمر آمریکا در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی در برابر ایران است، اظهار داشت: در برابر فشارهای بین‌المللی کوتاه نمی‌آییم و ما همراه مردم دنیا، آنها را مجبور خواهیم کرد که جز با زبان احترام با ملت ایران سخن نگویند و هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنند.

 

ظریف گفت: آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که ایران با توافق برجام از زنجیرهایی که به دست آن زده شده بود آزاد شده و حضورش را افزایش داده است. آمریکا برای اینکه علیه ایران حامی پیدا کند به هر وسیله‌ای متوسل می‌شود. آمریکایی‌ها وادار شدند که از تنها حربه باقی مانده که حربه اقتصادی بود، استفاده کنند.

 

وی تصریح کرد: امروز ایران در حوزه میدانی در موضع ضعف نیست به طوری که آمریکایی‌ها در عراق، سوریه، لبنان و یمن شکست خوردند.

 

وزیر امور خارجه بیان داشت: آمریکایی‌ها در حوزه اقتصادی از فرصت میان مدتی که با حاکمیت دلار بر صحنه اقتصادی وجود داشت، سعی کردند فشارهایی بر ما وارد کنند اما در حقیقت در درازمدت برای خودشان مشکل ایجاد کردند. اخیراً روسیه و چین تصمیم گرفتند که معاملات خود را بدون دلار انجام دهند.

 

وی افزود: ایران در چند سال گذشته نشان داد که در برابر احترام با احترام برخورد کرده و در برابر فشارها مقاومت می‌کند.

 

ظریف خاطرنشان کرد: مردم ولی نعمتان ما هستند و بر گردن مسئولان حق بالایی دارند به همین دلیل باید با تأمین معیشت آنها و تقویت تولید برای این مردم همه تلاش خود را انجام دهیم.

نمایش

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    Score
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *