لیست جهیزیه عروس در ۷۰ سال پیش

با ما همراه باشید تا لیستی از جهیزیه عروس در سال ۱۳۲۵ روستای کوریجان نزدیک همدان مشاهده کنید.

دیدن و خواندن یک صورت جهیزیه عروس ۷۰ سال پیش برای نسل کنونی جالب است و تغییرات شدید در توقعات و انتظارات را به خوبی نشان می دهد. بدون شک همه از سیاهۀ جهیزیه کم و بیش اطلاعاتی دارید چرا که این رسم از دیر باز در بین مردم رایج بوده و همه افراد این کار را مهم ترین قسمت و آخرین بخش مراسم ازدواج می دانند و بعد از نوشتن لیست وسایل خریداری شده، این لیست توسط چند نفر امضا شده و به دست خانوادۀ عروس سپرده می شود.

تصویر زیر صورت یک جهیزیه در سال ۱۳۲۵ در روستای کوریجان نزدیک همدان است که به امضای معتمدین روستا رسیده است .

نکته مهم سادگی این جهیزیه است که از چند قلم سماور و سفره قند و لنگ حمام و کیسه چپق و…… بیشتر نیست . درعین حال سندی است از خط سیاق که ویژه کسبه و بازاریان بود . در زیر هر قلم از جهیزیه نام آن نیز به خط سیاق نوشته شده است.

 

%d8%ac%d9%87%db%8c%d8%b2%db%8c%d9%87-%d8%b9%d8%b1%d9%88%d8%b3

 

لیست جهیزه عروس در سال ۱۳۲۵

تاریخچه ی جهیزیه در جهان

این سنت کهن ریشه در فرهنگ کشورهای آفریقایی دارد که با هدف تامین سرمایه اولیه برای کسب و کار به داماد هدیه داده می شود و به این ترتیب داماد با استفاده از سرمایه ی اولیه ای که خانواده عروس در اختیار او قرار می داد، مسوولیت تامین خواسته ها و نیازهای همسر و فرزندانش را برعهده می گرفت. حتی در قدیمی ترین گزارش های موجود از گذشته های دور مانند قانون حمورابی که در قرن هجدهم قبل از میلاد تدوین شده از جهیزیه به عنوان یکی از رسوم رایج در آن زمان نام برده شده است. تا پیش از قرن پنجم قبل از میلاد یعنی در دوران هومریک یونان قدیم، رسم بر این بود که خانواده ی عروس به خانواده دامادشیربها می دادند تا اینکه در اواخر دوران کلاسیک کم کم جهیزیه جایگزین شیربها شد. جهیزیه حتی در روم باستان هم متداول بود. این سنت از رسومی است که نه تنها در کشورهای آسیایی بلکه در کشورهای اروپایی هم وجود داشته است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *