«مهدی مقدم» مجاز می شود!؟

مهدی مقدم پس از چند سال ممنوع‌الفعالیت بودن و با وجود وعده‌های دروغین خیلی‌ها برای دریافت مجوز، هنوز ناامید نشده و چندی است که خودش پیگیر گرفتن مجوزش شده و شخصا به دفاتر ارشاد و حراست مراجعه می‌کند تا بتواند مهر غیرمجاز بودن را از روی پیشانی‌اش پاک کند، به آرزوی چند ساله خود برسد و در ایران کنسرت برگزار کند. او که درآمدی از موسیقی ندارد، در چند فیلم حضور پیدا کرده است.

مهدی مقدم

*تا به امروز برای مجاز شدن چه تعهداتی داده‌اید؟

از سال ۸۸ تعهد دادم که دیگر موزیک ویدئو به شبکه‌های ماهواره‌ای ندهم و از همان سال هیچ ویدئویی پخش نکردم. بارها به دفتر موسیقی و دفاتر حراست مراجعه کرده‌ام. اشخاصی بودند که می‌گفتند بیا ما کار مجوزت را درست می‌کنیم اما به کسانی که درگیر گرفتن مجوز هستند یا می‌‌خواهند این کار را انجام بدهند پیشنهاد می‌کنم مراقب باشند اسیر افرادی که می‌گویند ما لابی داریم و می‌توانیم برایت مجوز بگیریم، نشوند چون هیچ کس قدمی برایشان برنمی‌دارد و اگر هم قدمی بردارند، صد قدم به عقب‌تر برشان می‌گرداند. خواننده‌ها باید خودشان بروند صحبت کنند و به وزارت ارشاد و حراست نامه بنویسند. با این کار، زودتر و بهتر مشکل‌شان حل می‌شود. من اسیر این افراد شده‌ام که جز اینکه کارم و خودم را عقب بیندازند و برای زندگی‌ام مشکل به وجود آورند، هیچ حرکت مثبتی انجام نداده‌اند. این افراد یکی دو نفر هم نبودند. از وقتی خودم کارهایم را پیگیری می‌کنم، متوجه شده‌ام هیئت تصمیم‌گیرنده را کسی نمی‌تواند ببیند که بخواهد با کسی لابی کند.

*نظرتان درباره خوانندگانی که غیرمجاز بودند و تازگی به جرگه مجازها پیوسته‌اند چیست؟

وزارت فرهنگ و ارشاد با این حرکت، خوانندگان زیرزمینی را به انجام کار مجاز تشویق می‌کند که از نظر بیزینسی و هویت کاری خیلی به نفع آنهاست و باعث می‌شود کاری کنترل شده از آنها شنیده شود. وقتی وزارت ارشاد نظارت می‌کند و به خواننده زیرزمینی مجوز می‌دهد، دیگر این خواننده به خودش اجازه نمی‌دهد هر آهنگی را بخواند. او از  طرفی به فکر بیزینسش هم است و وقتی می‌تواند کارش را رسمی به بازار ارائه کند و برای خودش سندیت داشته باشد و از فعالیتش با برگزاری کنسرت و آلبوم درآمدی داشته باشد، دور کار غیرمجاز را خط می‌کشد و فرهنگ موسیقی داخل کشور غنی‌تر و قوی‌تر و رقابت بین خوانندگان مجاز بیشتر می‌شود چند سال بود فقط چند خواننده مرتب کنسرت می‌گذاشتند اما کم‌کم به تعداد این خوانندگان اضافه می‌شود. از طرفی مردم هم از حضور زیاد برخی خواننده‌ها که فقط آنها مدام کنسرت می‌گذاشتند، خسته شده بودند.

*ولی انگار فقط بعضی‌ها مجوز گرفته‌اند و بعضی‌ها نه.

ای کاش ارشاد با همه خوانندگان زیرزمینی که تخلف فرهنگی و هنری دارند، به هر شکل تعامل و طرح بخشش عمومی را درباره آنها اجرا می‌کرد اما تعهد سفت و سخت می‌گرفت که در صورت هر گونه تخلف فرهنگی با آنها برخورد شدید خواهد کرد. اینطوری شاید خوانندگان غیرمجاز هم جذب شوند با خیلی از خوانندگان غیرمجاز که صحبت می‌کنم، می‌بینم آرزویشان است که مجاز شوند، کنسرت بگذارند و درآمد خوبی داشته باشند. برخی از افرادی که کلیپ پخش می‌کنند، در مجالس می‌خوانند، سطح آنها با خوانندگانی که حرفه‌ای کار می‌کنند، قابل مقایسه نیست اما حرفه‌ای‌ها باید بیزینس داشته باشند. شاید با این کار درآمد داشته باشند اما چیزی نیست که دلشان می‌خواهد، تقریبا همه خوانندگان دوست دارند مجاز باشند و آلبوم و کنسرت مجاز داشته باشند. خیلی‌ها از روی ناآگاهی نمی‌دانند پخش کلیپ چقدر از برگزاری کنسرت و داشتن آلبوم رسمی دورشان می‌کند. خودم مثال خوبی برای این موضوع هستم و کسی هستم که سقف کلیپ را در ایران زدم اما به کجا رسیدم؟ جز اینکه ۷ سال است ممنوع‌الکار و در آرزوی برگزاری کنسرت در ایران هستم.

*وضعیت فعلی موسیقی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در گذشته کارهای تمام خوانندگان قوی بود و این نظر بیشتر مردم است اما کارها روزبه‌روز ضعیف‌تر می‌شود. علتش وجود شبکه‌های ماهواره‌ای است. خوانندگان مجاز به خاطر مجاز بودن، کارشان را از ماهواره‌ بیرون کشیدند و بچه‌هایی که حالا در این زمینه غیرمجاز فعالیت می‌کنند، کارشان را در ماهواره پخش می‌کنند. معیار انتخاب و شنیداری مردم هم آن چیزی می‌شود که از ماهواره می‌شنوند. حضور نداشتن خوانندگان مجاز در این شبکه‌ها باعث می‌شود موسیقی زیرزمینی با کیفیت پایین، شعرهای نامناسب و اجراهای ضعیف به خاطر دیده و شنیده شدن در ماهواره ملاک مردم باشد و در مجامع شخصی و خصوصی‌شان با این قطعات خاطره‌سازی کنند و سلیقه‌شان از نظر موسیقی آن بشود. وقتی سلیقه مردم کارهای ماهواره‌ای باشد، بالطبع راضی کردن آنها با موسیقی‌ای که قبلا کار می‌کردیم، کار سخت‌تری می‌شود به دلیل اینکه نسل امروز از آن موسیقی فاصله گرفتند و ما هم نمی‌توانیم تغییری در این ذائقه بدهیم مگر اینکه خوانندگان غیرمجاز را به سمت سیستم مجاز بکشانیم تا ماهواره‌ از خوانندگان زیرزمینی خالی شود. از طرفی انتخاب‌های سایت‌های موسیقی ناجوانمردانه است و حرف‌ها و حاشیه‌هایی را ایجاد می‌کنند که صحت ندارد، آنها به جای اینکه صداقت داشته باشند و واقعیت را به مردم نشان دهند، تخلف و با لابی‌هایی که دارند، یک شخص را بزرگ می‌کنند و شخص دیگری را می‌گویند. این سایت‌ها شیطنت می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود در موسیقی‌مان خلل ایجاد شود.

 

منبع: موزیک ایرانی

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *