موگرینی: همه افراد مسئول در قتل خاشقجی باید پاسخگو باشند

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که همه افراد مسئول در قتل جمال خاشقجی باید پاسخگو باشند.

به گزارش تسنیم، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز گفت: ما از عربستان سعودی خواسته‌ایم و انتظار داریم که در زمینه تحقیقی شفاف، معتبر و کامل در خصوص قتل جمال خاشقجی همکاری کند و ما بر ضرورت شفاف شدن ابعاد مرگ وی و پاسخگو بودن همه افراد مسئول پافشاری می‌کنیم.

در همین حال، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در سخنانی مربوط به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد آل سعود گفته است: نتایج تحقیقات در قبال قتل خاشقجی رضایت بخش نیست و عربستان باید برای حفظ وجه‌اش حقیقت را بیان کند.

 

خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی روز ۲ اکتبر برای دریافت گواهی مربوط به ازدواج به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد. رسانه‌ها ساعاتی بعد گزارش دادند وی از این ساختمان خارج نشده است.

عربستان سعودی در اولین واکنش، مدعی شد که روزنامه‌نگار منتقد سعودی زنده و سالم ساختمان کنسولگری را ترک کرده است. مقام‌های ترکیه‌ای، اما اعلام کردند خاشقجی داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

 

رسانه‌های ترکیه فیلمی را منتشر می‌کردند که ورود یک تیم ۱۵ نفره را به استانبول نشان می‌داد. گزارش شد این ۱۵ نفر ساعاتی قبل از خاشقجی وارد کنسولگری شده و چند ساعت بعد از او آنجا را ترک کرده‌اند.

عربستان سعودی بعد از انکارهای اولیه، سرانجام شنبه هفته گذشته اعتراف کرد که او داخل ساختمان کنسولگری به قتل رسیده و ۱۸ نفر را در ارتباط با این قتل دستگیر کرده است.  روایت‌های متناقض ریاض از نحوه قتل خاشقجی، باعث تشکیک عمومی در توضیحات این کشور درباره این قتل شده است.

 

یکی از مسائلی که باعث تشکیک عمومی درباره روایت ریاض شده سرنوشت جسد خاشقجی است که بی‌پاسخ رها شده؛ «عادل الجبیر»، وزیر خارجه سعودی در مصاحبه‌ای روز یکشنبه ادعا کرد مقام‌های سعودی اطلاعی از اینکه جسد در کجاست ندارند. در مقابل، مقام‌های ترکیه‌ای پیشتر گفته بودند اسنادی در دست دارند که نشان می‌دهد جسد خاشقجی بعد از قتل توسط یک متخصص کالبد شکافی قطعه قطعه شده و احتمالاً به بیرون از ترکیه منتقل شده است.

دادستان کل عربستان در بیانیه شنبه هفته گذشته تحویل یک «همکار محلی» شده و بعد از آن اطلاعی از آن در دست نیست.

نمایش

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    Score
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *