همه کاربردهای موز که نمی دانستید!

اگر به شما بگوییم که یک ابزار پیشرفته جدید وجود دارد که می‌تواند در کاهش وزن، کاهش استرس،‌درمان نفخ، مبارزه با سرطان و افزایش انرژی به شما کمک کند و نسبت به این همه کاری که انجام می‌دهد ارزان است، چه خواهید کرد؟ بله، در‌مورد موز صحبت می‌کنیم. قدرت جادویی این میوه اثبات شده که افزودن تنها یک عدد موز به رژیم غذایی روزانه به سلامت و کاهش وزن‌تان کمک زیادی می‌کند. این میوه معدن منیزیم بوده و به انقباض عضلات و سنتز پروتئین در بدن کمک می‌کند. از طرفی مصرف منیزیم می‌تواند به افزایش لیپولیز بدن کمک کند؛ فرایندی که بدن از طریق آن ذخیره‌های چربی خود را آزاد می‌کند. در ادامه به نکات جالب دیگری در‌مورد این میوه خوشمزه می‌پردازیم که احتمالا تا الان نمی‌دانستید.

داروی ضد استرس
در کنار بهبود خلق و خو و روحیه به‌دلیل وجود B9‌، موز حاوی تریپتوفان –‌نوعی ماده پیشگام برای سروتونین‌– هم هست و همان‌طور که می‌دانید سروتونین یکی از مهم‌ترین مواد شیمیایی مغز است. سروتونین نوعی ماده ضدافسردگی طبیعی بوده و می‌تواند باعث بهبود و درمان تشویش و بی‌خوابی و سایر مشکلات مرتبط با آن مانند خستگی، حساسیت، هراس و خشم شود. از طرفی موز حاوی «نوراپی‌نفرین» هم هست که می‌تواند واکنش جنگ یا گریز ما را به‌منظور کمک به کنترل استرس، تنظیم کند.

عضلات‌تان را بازسازی می‌کند
پتاسیم موجود در موز باعث می‌شود تا پس از تمرینات ورزشی عضلات‌تان سریع‌تر عمل بازیابی یا ریکاوری را انجام دهند و باعث می‌شود تحرک و فعالیت بیشتری داشته باشید. پس اگر ورزشکار هستید، می‌توانید با خیال راحت موز مصرف کنید.

قرص خواب طبیعی
موز می‌تواند در بهبود وضعیت خواب هم به شما کمک کند. این مسئله به‌خاطر وجود «تریپتوفان» در موز است. ماده پیشگام ملاتونین که باعث افزایش آرامش می‌شود به تنظیم خواب هم کمک می‌کند.

یک ضدنفخ واقعی
شکم‌های متورم مانع از به چشم آمدن عضلات شکمی می‌شود. سعی کنید برای مبارزه با آب و گاز موجود در معده خود و جلوگیری از ایجاد آنها، موز بخورید. تحقیقات اخیر نشان داده زنانی که دو بار در روز به‌عنوان پیش‌غذا موز خوردند و این عادت را ۶۰‌روز ادامه دادند، میزان تورم شکم‌شان تا ۵۰‌درصد کاهش یافت، زیرا این میوه باعث افزایش نوعی باکتری می‌شود که با تورم و نفخ معده مبارزه می‌کند و از طرفی منشا غنی پتاسیم محسوب می‌شود که به کاهش حفظ مایعات در بدن کمک می‌کند.

تنظیم کننده قند خون
موز به دلایل بسیاری، منبع غنی مواد مغذی است. برای کاهش میزان جذب قند موجود در موز و وارد شدن آن به جریان خون توصیه می‌شود همراه با آن، پروتئین و چربی سالم مصرف کنید. این یکی از مو‌ثرترین استراتژی‌ها به‌منظور حفظ و متعادل نگه‌داشتن قند‌خون است. همان‌طور که می‌دانید متعادل بودن قند‌خون به پانکراس این امکان را می‌دهد تا گلوکاگون ترشح کند که هورمون سوزاننده چربی است. البته نباید فراموش کرد که این توصیه شامل حال افراد مبتلا به دیابت نمی‌شود.

کنترل‌کننده اشتها
با خوردن موز می‌توانید اشتهای خود را کاهش دهید؛ این هم یکی دیگر از مزیت‌های ثابت نگه داشتن قند‌خون است. خوردن موز بین وعده‌های غذایی یعنی احساس گرسنگی و ویار به خوردن کمتر و پرسه نزدن در اطراف گنجه خوراکی‌ها. به‌علاوه موز سرشار از چیزی به‌نام نشاسته مقاوم است و همان‌طور که از نامش پیداست در فرایند هضم، مقاومت می‌کند.  این مسئله باعث تغذیه باکتری‌های مفید روده شده که به کم شدن اشتها و اکسایش بهتر چربی در بدن کمک می‌کند.  در‌واقع تحقیقات اخیر نشان داده که جایگزین کردن ۵‌درصد از کربوهیدرات روزانه با یک منبع نشاسته مقاوم می‌تواند روال سوزاندن چربی بعد از غذا را تا ۳۰‌درصد افزایش دهد.

کلسترول را مهار کنید
اگر اخیرا در یک رستوران فست‌فود غذا خورده باشید احتمالا میزان کلسترول بد یا LDL شما افزایش یافته، چرا‌که  چربی اشباع شده مصرف کرده‌اید. پیش از آنکه به‌دنبال داروی کاهنده چربی باشید، یک موز بخورید. موز حاوی فیتواسترول است که دارای تاثیرات کاهنده کلسترول بد یا LDL است. علاوه بر آن، موز ویتامین ۶ B دارد و تقریبا برای همه چیز ازجمله سلامت قلب، سلامت سیستم ایمنی، سلامت هاضمه و عملکرد سیستم عصبی بسیار مفید است.

اگر در هضم غذا مشکل دارید
اگر مشکل سوء‌هاضمه دارید راه علاجش خوردن موز است. موز منبع غنی پروبیوتیک‌هاست که نوعی کربوهیدرات غیرقابل هضم محسوب می‌شود و در قالب غذا برای باکتری‌های مفید روده عمل کرده و روند هضم غذا را بهتر می‌کند.

پاکسازی روده‌ها در سه‌سوت
فیبر فراوان موجود در موز باعث متعادل شدن تحرک روده می‌شود. تنها ۳‌گرم فیبر محلول در آن باعث می‌شود که بتوانید مواد زائد و مدفوع را آسان‌تر دفع کنید. هر کسی که اسهال دارد بداند که موز می‌تواند باعث توقف تحرک روده شود. از طرفی موز حاوی پروبیوتیک بوده که غذایی لازم و ضروری برای میکروب‌های سالمی است که در روده زندگی می‌کنند.

اگر کم‌خونی دارید
بهتر و قوی‌تر شدن جریان خون و کاهش کم‌خونی با مصرف موز و آهن موجود در آن اتفاق می‌افتد. آهن برای تنظیم سطح انرژی بدن بسیار مفید است چرا‌که اکسیژن را به سلول‌های بدن می‌رساند.

 اگر انرژی بیشتری لازم دارید
یکی از دلایلی که قهرمانان ماراتن پیش از شروع مسابقه موز می‌خورند این است که موز سرشار از گلوکز است؛ یعنی یکی از راحت‌ترین منابع قندی هضم شدنی که انرژی ایده‌آلی را دراختیار آنها می‌گذارد. از طرفی خوردن یک موز بعد از انجام فعالیت و تحرک باعث می‌شود که سریعا منابع انرژی که به‌خاطر تعرق، تخلیه شده‌اند دوباره انرژی خود را به‌دست آورند.

اگر به‌دنبال کاهش فشار‌خون هستید
تحقیقات نشان می‌دهد ترکیبی از سدیم کم همراه با مصرف بالای پتاسیم با کم شدن میزان فشار‌خون و نیز کم شدن خطر سکته مغزی در افراد مرتبط است. موز سرشار از پتاسیم بوده و میزان سدیم آنها کم است. سازمان غذا و داروی  آمریکا این مسئله را تایید کرده که موز می‌تواند فشار‌خون را کاهش داده و در برابر حمله قلبی و سکته مغزی از بدن محافظت کند.

استخوان‌ قوی داشته باشید
اگرچه موز کلسیم زیادی ندارد (درواقع موز کمتر از یک درصد میزان مصرف روزانه شما کلسیم دارد) اما می‌تواند میزان جذب آن را با کمک به فعالیت برخی پروبیوتیک‌ها ارتقا دهد. وقتی این پروبیوتیک‌ها در دستگاه گوارش انسان تخمیر می‌شوند، قدرت بدن را برای جذب کلسیم بالا می‌برند.

 

منبع: مجله ی سیب سبز

نمایش

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    Score
14 thoughts برای “همه کاربردهای موز که نمی دانستید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *