کشف بقایای دهکده باستانی در لامرد استان فارس

آن طور که مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان لامِرد می گوید بقایای یک دهکده باستانی در اطراف یکی از روستاهای این شهرستان با نام میرحسینی کشف شده است. شهرستان لامرد از شهرستان های استان فارس محسوب می شود. همچنین روستای میرحسینی در ۱۱ کیلومتری لامرد واقع شده که اثر تاریخی ثبتی هفت برکه مربوط به دوره تاریخی در محدوده این روستا قرار دارد.

آن طور که ایسنا به نقل از مسعود تقی‌زاده، روابط عمومی میراث فرهنگی فارس گزارش می دهد؛ مسعود تقی‌زاده در این باره گفت:

این دهکده باستانی در تنگه‌ای مُشرف بر روستای میرحسنی قرار دارد و قبل از تخریب شامل اتاق‌هایی ایجاد شده در دل کوه بوده که با توجه به علائم و نشانه‌های موجود به لحاظ علمی، سابقه سکونت انسان در آن به دوران ساسانیان و حتی قبل از آن بازمی‌گردد.

او افزود :

در دهه ۶۰ به دلیل نبود اداره میراث فرهنگی در شهرستان لامرد، بخش‌ اعظمی از این دهکده تاریخی تخریب شده است.

تقی‌زاده ادامه داد:

 

%d8%ae%d8%a8%d8%b1-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%da%af%d8%b1%db%8c0

 

این اثر شاخص در دهه شصت و قبل از تخریب گسترده، دارای بازدیدکنندگانی بوده، اما در کمال ناباوری و به واسطه سهل‌انگاری و بی‌توجهی محض، به بهانه برداشت سنگ گچ‌، قسمت عمده آن تخریب شده است، اما به لحاظ اهمیت و موقعیت و قدمت این اثر ارزشمند، کار پژوهش و تحقیق با هدف تکمیل اطلاعات در بقایای این دهکده باستانی انجام شد.

مسئول اداره میراث فرهنگی لامرد صحبت هایش را این طور ادامه داد:

متاسفانه در ادامه این تحقیقات، پژوهشگران با صحنه دردآوری از تخریب‌های گسترده با انواع وسایل انفجاری و حفاری روبرو شدند که منجر به از بین رفتن بسیاری از علائم و نشانه‌های این اثر ارزشمند شده است.

تقی‌زاده افزود:

تحقیقات و پژوهش با توجه به علاقه‌مندی کارشناسان حفاظت و مرمت اداره میراث فرهنگی لامرد و پژوهشگران افتخاری و اعضای انجمن این اداره در میرحسنی و شورای اسلامی این روستا، با حداقل امکانات و در شرایطی خطرناک انجام شده است.

تقی زاده صحبت هایش را در حالی ادامه داد که از اهالی و اعضای انجمن و شورای اسلامی روستا میرحسنی درخواست کرد تا از از برداشت هرگونه سنگ یا فعالیت معدن گچ در این محدوده جلوگیری کنند و مسئولان را در جریان امر قرار دهند.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد:

اگر اعتبار و تجهیزات لازم تامین شود، با توجه به وجود نیروهای متخصص و علاقه‌مند، می‌توان زوایای تاریک و مبهم تاریخ شهرستان لامرد را مستندنگاری و روشن کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *